Monday, 18 February 2008

“lucy”
bodig & ART ON STAGE
collaboration,
20 March – 20 April 2008
exhibition – performances – workshop – meeting
ura, studio live, platform garanti

“lucy", the first collaboration between ART ON STAGE, founded with the mission to attract new followers in contemporary art and bodig, known for its projects questioning the relationship between new media technologies and the body; is inspired by the fluctuating inner world of a fastidious, bohemian, ecstatic, fragile, creative and powerful new generation.The exhibition invites this generation and their contemporaries to reunite with their imaginary friends, to confront their spontaneous decisions, to listen to and hum together non-existent melodies that linger in their heads, to participate in the primitive quality of the notion of time, and to go back home with one red apple after spending two hours at a vegetable market.

The exhibition co-curated by Derya Demir and Aylin Kalem will open on 21 March at URA!

Artists participating in the exhibition "lucy": Phil Collins (UK), Beliz Demircioğlu (TR), André Gonçalves (PT), Ha za vu zu (TR), Ana Hušman (HR), Sara Nuytemans (NL), Oliver Pietsch (DE), Rudolfo Quintas (PT)

During the exhibition, on 20 March, the last date when night is longer than day, artists Rudolfo Quintas and André Gonçalves invite viewers with their lighters and matches to an interactive sound performance, ‘burning the sound’ they are going to perform at Studio-Live. In their performance the artists analyze the contemporary strategies of invisible control using fire.

performance artists in "lucy": Tolga Tüzün (TR), ururu (TR), Rudolfo Quintas (PT), André Gonçalves (PT), Diana Combo (PT)

The event will begin with a performance by one of the most innovative composers in Turkey, performance artist and sound designer Tolga Tüzün (TR) and before ‘burning the sound’ and 'feltro', ururu (TR) will present a performance featuring processed real-time images of the physical body. After ‘burning the sound’, the night will conclude with Diana Combo’s (PT) performance where she is going to try to make everyone hear and believe that brand new spots and lines appear on her records every time they are listened to, by burning them, breaking them and gluing the pieces back together.

The day after the exhibition opening, artists Sara Nuytemans and Rudolfo Quintas will speak at the 4th floor of Platform Garanti Contemporary Art Center on how they turn their imaginary worlds into reality using media technologies. André Gonçalves will go one step further by organizing a one-day long arduino* workshop downstairs.

To participate in the workshop and for more information:http://lucy-project.blogspot.com/

Venues: http://www.studiolive.com.tr/ http://www.ura-project.org/ http://platformgaranti.blogspot.com/

*arduino: is an open source electronic prototyping device for creating interactive objects and environments.

For visuals:oceantron@gmail.com aylin@bodig.org

“lucy”
bodig & ART ON STAGE
işbirliğiyle,
20 Mart – 20 Nisan 2008
sergi – performanslar – atölye – buluşma
ura, studio live, platform garanti

Güncel sanata yeni takipçiler kazandırma amacı ile kurulan ART ON STAGE ve yeni medya teknolojileriyle beden ilişkisini sorgulayan projeleri ile tanınan bodig'in ilk ortak projesi olan "lucy", ilhamını bohem ve müşkülpesent, esrik ve kırılgan, yaratıcı ve güçlü yeni bir neslin gel-git'li iç dünyasından alıyor. Sergi, bu nesli ve çağdaşlarını hayali arkadaşları ile tekrar tanışmaya, anlık karanlıkları ile yüzleşmeye, kafalarında dolanan yok melodileri birlikte dinlemeye ve mırıldanmaya, zaman mefhumunun ilkelliğine ortak olmaya, ilk'lere verdikleri tepkilerini hatırlamaya ve bir sebze pazarında iki saat geçirip eve kırmızı bir elma ile dönmeye çağırıyor.

Küratörlüğünü Derya Demir ve Aylin Kalem'in birlikte üstlendiği serginin açılış günü 21 Mart; mekan ise URA!

"lucy" sergi sanatçıları: Phil Collins (UK), Beliz Demircioğlu (TR), André Gonçalves (PT), Ha za vu zu (TR), Ana Husman (HR), Sara Nuytemans (NL), Oliver Pietsch (DE), Rudolfo Quintas (PT)Sergi kapsamında, gecenin gündüzden uzun olduğu son gün olan 20 Mart gecesi, sergi sanatçılarından Rudolfo Quintas ve André Gonçalves izleyicileri çakmak ve kibritleri ile birlikte, Studio-Live'a, burning the sound adlı interaktif ses performanslarına davet ediyor. Sanatçılar performanslarında ateş yoluyla görünmeyen kontrolün çağdaş stratejilerini inceliyor.

"lucy" performans sanatçıları: Tolga Tüzün (TR), ururu (TR), Rudolfo Quintas (PT), André Gonçalves (PT), Diana Combo (PT)

Açılışını Türkiye'nin en yenilikçi bestecilerinden, performans sanatçısı ve ses tasarımcısı Tolga Tüzün'ün (TR) yapacağı gecede, 'burning the sound' öncesi ururu (TR), fiziksel bedenin işlenmiş gerçek zamanlı görüntüleriyle sunacakları performansları ile izleyicilerin karşısında olacak. 'Burning the sound' ve 'feltro' sonrasında ise Diana Combo (PT), her dinlendiğinde yepyeni lekeler ve çizgiler kazandığına kimseyi inandıramadığı plaklarını yakarak, kırarak ve tekrar yapıştırarak herkesin bunu duymasına ve inanmasına çalışacagı seti ile geceyi sonlandırıyor.

Sergi açılışının ertesi günü ise Platform Garanti Güncel Sanat Merkezi'nin 4. katında Lucy sanatçılarından Sara Nuytemans ve Rudolfo Quintas kafalarındaki dünyayı yeni medya teknolojileri ile nasıl gerçeğe dönüştürdüklerine dair bir konuşma yaparken, André Gonçalves bunu biraz daha ileri götürerek alt katta bir günlük bir arduino* atölyesi yürütecek.

Atölyeye katılım ve daha fazla bilgi için: http://lucy-project.blogspot.com/

Mekanlar: http://www.studiolive.com.tr/ http://www.ura-project.org/ http://platformgaranti.blogspot.com/

*arduino: interaktif objeler ve ortamlar yaratmaya yarayan open source (açık kod kaynaklı) elektronik prototiplendirme cihazıdır.
görseller için:oceantron@gmail.com aylin@bodig.org

No comments: